12 maja 2024r. Imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Pułkowe święto w Garwolinie

 

           Od kilku już lat 9. maja jest obchodzone w Garwolinie święto 1. Pułku Strzelców Konnych-Zmotoryzowanych. Jest to nawiązanie do tradycji obchodzenia tego święta w okresie międzywojennym, kiedy w Garwolinie tenże pułk kawalerii w latach 1923-1939 stacjonował i na trwałe wpisał się w historię miasta. Do dziś żyje wiele osób, które pamiętają lata jego stacjonowania w naszym mieście. Pułk powstał we Francji w 1919 roku. Został sformowany z dywizjonu 4 Pułku Szwoleżerów. Po powrocie do kraju co miało miejsce właśnie 9. maja 1919 roku nosił miano dragonów. W roku 1921 otrzymał numer i nazwę. Tuż przed rozpoczęciem wojny pułk z koni przesiadł się na ciężarówki i motocykle stając się pułkiem zmotoryzowanym. W czasie kampanii wrześniowej walczył w składzie Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej dowodzonej przez płk Stefana Roweckiego, późniejszego dowódcę AK znanego powszechnie jako generał Grot. Walczył w rejonie środkowej Wisły. Został rozbity w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim, która miała miejsce w dniach 17-20 września 1939 roku.



























           Jak co roku i tym razem obchody zostały rozpoczęte uroczystą Mszą Świętą w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy pułku. Uroczystość zwykle kończyły się przemarszem pod kamień upamiętniający pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. W ubiegłym roku dodatkowo święto uświetnił występ Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który miał miejsce  na Sali kinowej Centrum Sportu i Kultury. W tym roku organizatorzy zapewnili mieszkańcom miasta więcej atrakcji. Na obchody święta pułkowego zaproszono grupy Rekonstrukcji Historycznej z Lublina, Kozienic i Mińska Mazowieckiego.  Znów na ulicach Garwolina mogliśmy podziwiać oddział kawalerii oraz żołnierzy innych formacji ubranych w mundury wojskowe z okresu II Rzeczypospolitej. Po mszy oddziały rekonstruktorów oraz  mieszkańcy  udali się ulicami miasta do amfiteatru na Zarzeczu, gdzie nastąpiło przywitanie gości oraz otwarcie uroczystości. Przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz organizatorzy i zaproszeni goście złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym  1. Pułkowi Strzelców Konnych na terenie dawnych koszar przed obecnym budynkiem sądu. Kwiaty złożono również na cmentarzu wojennym w związku z przypadającą dziś rocznicą podpisania kapitulacji przez Niemcy.



























          Następnie odbyła się inscenizacja militarna nawiązująca do epizodu walk z września 1939 r. w okolicach Gończyc, gdzie polskie oddziały wycofujące się z Garwolina zostały zaatakowane przez straż przednią niemieckiej dywizji Kempf. W inscenizacji wzięły udział grupy Rekonstrukcji Historycznej z Lublina, Kozienic i Mińska Mazowieckiego a także Grupa Rekonstrukcji Historycznej 1. Pułku Strzelców Konnych z Garwolina, pomysłodawcę i jednego z organizatorów tegorocznego święta pułkowego.



























           W inscenizacji pojawili się również żołnierze w mundurach niemieckich. Widzowie mogli zobaczyć komentowany przez narratora przebieg potyczki oddziału polskiego z niemieckim. Przyjrzeć się umundurowaniu, replikom broni będącej na wyposażeniu Wojska Polskiego w kampanii wrześniowej. Było też oryginalne działko przeciwpancerne produkowane przed wojną w Polsce  na licencji Boforsa.

         Po wszystkim organizatorzy zaprosili uczestników inscenizacji oraz mieszkańców miasta na prawdziwą grochówkę z wojskowej kuchni polowej. Naprawdę smakowała wyśmienicie.   Gratulacje dla Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1. Pułku Strzelców Konnych i jego prezesa Pana Przemysława Makulca za pomysł na nową formułę obchodów święta pułkowego. Mam nadzieję, że przyjmie się ona, i w przyszłym roku obchody te będą równie interesujące jak w roku bieżącym. 

Oto link do innej relacji z tego wydarzenia:www.garwolin.pl//um/galeria/swieto_1psk.htm

Michał Rękawek